medya takip
MTD
Ankara
DOLAR23.6526
EURO25.5468
ALTIN1495.0
M. Özlem ERDOĞAN

M. Özlem ERDOĞAN

Mail: [email protected]

Telefon işkencesi

Arabamı satmış olduğumdan üç yıldır  otobüs ve minübüsler ile seyahat ediyorum.
Bu sayede de insanlar ile iç içeyim ve iyi bir gözlemci olduğum için de insan davranışları üzerine gözlem yapma şansım oluyor.
Geçen gün minübüste okuldan çıkmış eve gidiyordum. Zaman zaman seyahat sırasında rastladığım ve rahatsız olduğum  bir olayı yazarak gündeme getirmek istedim.
Minübüsün içinde bir kadın yüksek sesle konuşmayı bırakın, kalabalık ve daracık mekanda  bağıra bağıra telefon ile konuşuyor.
Bağırmasından sakin mizaçlı olan ben bile rahatsız oldum. Konuştuğu konu da; birini yemeğe çağırıyor yemek menüsünü anlatıyor tarif veriyor bütün minübüs tarif dinliyoruz.
Yemek tarifinin arkasından dedikoduya başladı. Minübüsün içinde herkes kadının bağıra bağıra konuşup yaptığı dedikoduyu dinliyoruz. Gerçekten ben ve minübüsteki herkes çok rahatsız oldu.
Bazen de erkeklerin ulaşım araçları içinde küfürlü konuşmalarına rastlıyorum. Bu gerçekten de çok rahatsız edici ve çevredeki herkesi hiçe saymak ve önemsememek bence.
 Sağlık ocaklarında telefon ile konuşmanız yasaktır. Bence ulaşım sırasında otobüs ve minübüslerde yüksek sesle telefon ile konuşmamaya dikkat etmek gerekiyor. Bu hem nezaket hem de bir görgü kuralıdır.
Kimse kimsenin özel hayatını, özel  ya da gereksiz konuşmalarını uluorta hem de bağıra bağıra yaptığı telefon görüşmesini dinlemek zorunda değil.
Bence bu konuya toplum olarak dikkat etmeli ve toplum içinde telefon ile yüksek ses ile konuşmamayı bir sosyal davranış ve nezaket kuralı haline getirmeye dikkat etmeliyiz.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar