bba
TC 100 YIL
Ankara
DOLAR23.6526
EURO25.5468
ALTIN1495.0

Lübnan Nasrallah'ın konuşması öncesi diken üstünde; Hizbullah İsrail'e savaş ilan edecek mi?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Lübnan Nasrallah'ın konuşması öncesi diken üstünde; Hizbullah İsrail'e savaş ilan edecek mi?
Lübnan Nasrallah'ın konuşması öncesi diken üstünde; Hizbullah İsrail'e savaş ilan edecek mi?

Beklenti, uyarı, tehdit, endişe ve korkuların gölgesinde Hizbullah lideri Nasrallah, İsrail'e karşı bir cephe açacak mı? Kimilerine göre bu, Hasan Nasrallah'ın İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'den alacağı 'izne' bağlı.

Lübnan merkezli Hizbullah örgütü lideri Hasan Nasrallah cuma günü İsrail-Hamas savaşı ile ilgili açıklama yapacak. Analistlerine göre Nasrallah'ın söyleyecekleri çatışmanın yayılıp yayılmayacağını ve seyrini belirleyebilir. 

Orta Doğu ülkesi, Nasrallah'ın konuşması öncesi diken üstünde. 

Bölge sakinleri ve askeri uzmanlar, Nasrallah'ın İsrail'e yönelik saldırıları arttırma yönünde açıklama yapması halinde bunun bölgesel gerilimi tamamen raydan çıkarabileceğinden endişe ettiklerini belirtiyor. 

İran destekli Hizbullah ve İsrail arasındaki çatışmalar son haftalarda sınır hattı boyunca tırmanışa geçti. Ancak iki taraf, geniş çaplı ve topyekun bir savaşa girmiş değil. 

Örgüt, çatışmalarda şu ana kadar 47 savaşçısını kaybettiğini bildirirken İsrail tarafı da altı askerinin öldürüldüğünü açıkladı. Çatışmalar sırasında en az altı sivil de hayatını kaybetti.
Kimileri, Nasrallah'ın cuma günkü konuşmasıyla Lübnan'ın güneyindeki destekçilerini daha yoğun bir çatışmaya hazırlıyor olabileceği görüşünde. 

Birçoğu ise geçmişte olduğu gibi muhtemel bir savaşın hayatlarını altüst edebileceğinden endişe ediyor.

Ülkenin güneyi, tarihsel olarak (1985-2000 yılları arasındaki 15 yıl süren işgal süreci) İsrail saldırılarında Lübnan'ın diğer bölgelerine nazaran çok daha fazla zarar gördü.

Örgütle ilgili konuşmaktan çekindiği için soyadını vermeyen ve Lübnan'ın güneyinde yaşayan Muhammed, "Nasrallah'ın destekçileri arasında bile İsrail ile şimdi ve geçmişte de sadece güneyin savaştığını düşünen insanlar var." dedi. 

Ayrıca Muhammed, halihazırda (toplum olarak) savaşa hazır olmadıklarını dile getirdi. 

Artan ateşkes çağrılarına rağmen İsrail, "Hamas'ı ortadan kaldırana kadar" Gazze'ye saldırmaktan vazgeçmeyeceğini belirtiyor. 

Bazı analistler ise, Nasrallah'ın İsrail'i amacını yeniden gözden geçirmesi konusunda uyarabileceğini kaydediyor.

Düşünce kuruluşu Carniege Orta Doğu masasından Lübnan uzmanı Mohannad Hac Ali, "Hizbullah'ın bu savaşı varoluşsal bir çatışma olarak gördüğüne inanıyorum." diyor ve ekliyor: 

"Eğer İsrail, Gazze Şeridi'nde Hamas'ı yok etme hedefine ulaşırsa, o zaman dönüp 'Hizbullah tehdidi' diye gördüğü o şeyle uğraşmaya başlayacağını düşünüyorlar." 

Suriye'deki iç savaş sırasında Beşşar Esad'ın yanında yer alan ve Sünni Arap dünyanın sert tepkisini üzerine çeken Nasrallah'ın bir daha eski popülaritesine ulaşması zor görülüyor.

Buna karşın Esad da, İran'dan gelen silahların Suriye üzerinden Hizbullah'a ulaşmasına imkan tanıdı. 

Kimilerine göre Nasrallah şimdi Gazze'deki savaşı, Suriye'de bozulan imajını düzeltmek için bir 'fırsat' olarak görüyor olabilir.

Al Jazeera'ye konuşan Hac Ali, "Sahne Nasrallah'ın" değerlendirmesinde bulundu.

Ayrıca Hac Ali, "Milyonlarca Arap, dünyanın dört bir yanında Nasrallah'ın konuşmasını izleyecek. Bölgede öfke ve çaresizliklerini dile getirebilen tek liderin, Gazze'de bir sürgün tehdidiyle karşı karşıya olan Filistinlileri desteklemek için harekete geçeceğini dile getirişini dinleyecekler" diye konuştu. 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ABD'den 130 kişi ve şirkete Rusya yaptırımı: Aralarında Türk şahıs ve şirketler de varÖnceki Haber

ABD'den 130 kişi ve şirkete Rusya yaptır...

Meral Akşener'in basın danışmanı Murat İde'nin görevine son verildiSonraki Haber

Meral Akşener'in basın danışmanı Murat İ...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar