medya takip
araba + emlak
Ankara
DOLAR23.6526
EURO25.5468
ALTIN1495.0
Mirgül Eren GRİFFE

Mirgül Eren GRİFFE

Mail: [email protected]

"Muhtaç Olduğun Kuvvet Damarlarındaki  Asil Kanda Mevcuttur'"

Cumhuriyet rejimi genel anlamda hükümet veya devlet başkanının belli bir süre içinde ve anayasa ile önceden belirlenmiş yetkilerle halk tarafından demokratik seçimlerle, belli süreler için seçildiği bir yönetim biçimidir.

Bu sürenin çeşitli nedenlerle uzatılması cumhuriyet rejiminden uzaklaşıp monarşik bir rejime yönelmeye sebep olur.

Cumhuriyet rejiminde süreler anayasa ile tespit edilmiş olanlardır.

Türkiye Cumhuriyeti  29 Ekim 19237 de Milli Kurtuluş savası sonucunda  kurulmuş ve ülke sınırları  gazi ve şehitlerimizin kanları ile çizilmiş  mukaddes bir cumhuriyet rejimi olup garantisini Yüce Atatürk’ün ifade ettiği gibi etnik milliyetçilikten uzak  'Ne mutlu Türküm' diyen Kurtuluş savaşımız sonucunda kanla belirlenen sınırlarımız icindeki etnik kökenleri ne olursa olsun Türk halkına aittir.

100 yılını kutladığımız günlerde, bu topraklarda yaşayan halkımız Türkiye Cumhuriyetinin en büyük teminatıdır.

Etnik milliyetçilikten uzak, "Ne mutlu Türküm" diyebilen bu toprakların asil sahipleri olan vatandaşlarımız ve onların torunlarına Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 100. Yılında hepimizin  minnet borcunu hatırlatır, yüce Atatürk’ün Türk Gençliğine Hitabesinde dediği gibi;

Cumhuriyeti korumak ve kollamak için gerekli  gücün 'muhtaç olduğun kuvvet damarlarındaki  asil kanda mevcuttur' sözünü hatırlatmak isterim.

Türkiye Cumhuriyetinin 100 yılı kutlu olsun.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar